Rozhovory s vesmírom

Autor: Jakub Vojtek | 16.10.2012 o 22:00 | Karma článku: 7,04 | Prečítané:  257x

Usmial sa a vykročil do diaľky v ústrety horizontu, pretože netušil kam ide a ísť rovno dávalo rovnaký zmysel ako ísť doprava, doľava alebo čelom vzad, ako spravil prvé kroky spomenul si na jednu pesničku no nevedel si spomenúť ani na melódiu ani na slová a tak iba pokrútil hlavou a pokračoval mlčky v tichu...


1. Časť : Priznanie

Usmial sa a vykročil do diaľky v ústrety horizontu, pretože netušil kam ide a ísť rovno dávalo rovnaký zmysel ako ísť doprava, doľava alebo čelom vzad, ako spravil prvé kroky spomenul si na jednu pesničku no nevedel si spomenúť ani na melódiu ani na slová a tak iba pokrútil hlavou a pokračoval mlčky v tichu...

Velikán
Túžime po veľkých veciach, túžime už od malička stať sa hrdinami či už fiktívnimi alebo skutočnými. Čo vás poháňa? je to motivácia či túžba niečo dokázať, túžba odlíšiť sa. Hovoríte si doma pred zrkadlom - "hej veď ja som niečo viac - nie som ako ostatný som výnimočný dokážem to". No potom ako roky ubiehajú sa vám priority menia. Stačí vám byť spokojný stačí vám oveľa menej ako ste kedy chceli ako ste kedy túžili či dúfali. Ostávate uveznený v klietke pohodlnosti. Každý deň si sadnete za počítač otvoríte si facebook alebo inú sociálnu sieť a zo všetkých strán a zo všetkých "stien" sa na vás len a len hrnú statusy, ktoré motivujú a píšu či zdieľajú múdre posolstvo. Posolstvo pri ktorom pokývate hlavou a na krátky okamih vo vás vzbĺkne túžba a motivácia znova niečo dokázať vstanete zo stoličky a než sa znova pôjdete pozrieť do zrkadla povedať si aký ste výnimočný pustíte si ešte hudbu s úsmevom poviete, že predsa nezáleží na tom aby všetci ostatný videli, že výnimočný ste vy to predsa VIETE! áno tak je to viete to. Naivne si myslíte, že nik iný nevníma vesmír tak ako vy, že váš pohľad je jediný a správny.
Dobrodruh
A potom ako skončí pesnička a začne iná v inom tempe vaša nálada sa zmení tak ako sa zmení smer jesenného lístia vo vetre. A vy zas máte chuť zahodiť starosti za hlavu máte chuť si užívať, prebúdza sa vo vás neuhasiteľná túžba po dobrodržustve chcete cestovať spoznávať nové kraje a miesta, chcete objavovať biele bodky na mape byť niekde prvý a deliť sa o svoju objaviteľskú vášeň s ľuďmi naokolo. Ó áno to vzrušenie z dobrodužstva je neopísateľné!!!. No netrvá to večne a potom sa hudba znova zmení...
Bohém
Ste celý zmetený no po pár sekundách zistíte, že sa vlastne chcete len baviť, že chcete ísť von dať si pohárik a zažiť noc akú ste doteraz nikdy nezažili, flirtovať, smiať sa, tancovať, robiť hlúposti, byť zlý aj dobrý v ten istý okamih. Chcete byť bohémovia : anjeli aj démoni tej jednej noci. A na tom dobrodružstve už zrazu nezáleží ani na tej túžbe niečo dokázať. Túžite sa len baviť, zabudnúť, stratiť sa v dave živočíšnej radosti.
Romantik
No potom sa tóny hudby znova poprehadzujú a vy zistíme, že túžite po objatí, po nehe, po dotyku - ktorý je určený len a len vám, po niečom čo vám obráti svet hore nohami ten pocit, ktorý vám srdce naplní takou radosťou a stačí jeden dotyk, úsmev či bozk. Túžite po láske po sebeckej láske pre seba no ste pripravený sa rozdať na počkanie celú vašu lásku čo sa nahromadila za tie noci, ktoré ste túžili mať niekoho "špeciálneho" len a len pre vás. Zaplačete si no hrdo prehlásite, že to hádam nie je vaša vina snažíte sa nájsť chybu no neviete kde. Hľadáte súcit a ľútosť no skrývate sa za masku martýra túžite po ľútosti a aspoň závane lásky a porozumenia, ktorá zo súcitu pramení.
Poloboh
Avšak hudba má s vami iné plány a znova sa zmení tentokrát, vo vás prebudí niečo čo vám dáva pocit nadvlády nad všetkým čo bolo je aj bude. Cítite sa ako páni situácie smejete sa vašej slabosti a túžbe po láske načo aj tá láska - vám patrí predsa celý svet môžete mať hocikoho ale zároveň nechcete nikoho pretože teraz všetci chcú vás a pochybnosti alebo skôr sebecké pudy vám bránia urobiť rozhodnutie, ktoré by vás pripútalo. Pretože je predsa tak veľa rýb v rybníku a vy ste práve objavili tú správnu návnadu.
Hľadač

Hudba sa vinie ďalej a mení melódiu podľa seba. Hľadáte sa a nerozumiete ako je možné že sa neviete nájsť hľadáte zmysel tam kde žiaden nie je. A ste slepý k zmyslu, ktorý kričí na nočnej oblohe ako karmínová plachta toreádora v aréne. Hľadáte múdrosť tam kde smiete byť sprostý, tvárite sa vznešene tam kde je dovolené byť prízemný, umývate si ruky tam kde čistota prekáža. Utekáte , keď je lepšie ostať stáť. Ste na tom akosi opačne. No napriek tomu žijete a sú okamihy, keď akoby celý vesmír a svet sa spojili v jedno a vy ste skutočne šťastný a nemusíte poznať dôvod prečo to tak je.
Filozof
No a záver harmónie tónov je niečím výnimočný.
Jediným zmyslom života je dať životu zmysel. No netreba byť zahanbený ak ten zmysel stratíte alebo meníte každý deň či každú sekundu. Nesmúťte ak sa neviete rozhodnúť nepočúvajte tých čo vám hovoria, že ak budete žiť takto skončíte na ulici. Pretože vy len hľadáte beznádejne no nie bez radosti. Blúdite životom a vesmírom a práve tá cesta je to čo vás napĺňa no dokonca ani o tom neviete ani to netušíte - pretože vám od malička hovorili, že v živote človek musí mať systém, cieľ a pracovať systematicky aby ho dosiahol. No pre vás je cesta cieľ zdieľate radosť s ostatnými len preto, že vás to napĺňa nechcete si to nechať pre seba chcete aby celý svet aspoň na krátky okamih videl vašími očami no nie preto aby pochopil ale preto aby to zažil s vami.
Tulák
Áno to sme my...Hľadáme to čo nás napĺňa no dlho sme slepý k tomu, že práve hľadanie je to čo nám dáva hnaciu silu ísť v pred v našom živote. Milujeme zmeny niektorí by nás označili za prelietavých a že nič v živote nedokončíme. Možno majú pravdu  to z nás však nerobí monštrá ani bezdomovcov. Naša paleta pocitov a zážitkov nám prináša spôsob ako celý život stráviť hľadaním. Hľadaním každý deň niečoho nového. Som ako vy večný pútnik, večný tulák. Túžiaci po zázrakoch, ktoré striedajú tie najobyčajnejšie veci častejšie ako sa noty striedajú v pesničke.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?